tisdag 7 februari 2017

Garantitid abt 06

I princip kan vi gå så här i tio år utan att få semester. De kallar det arbetsträning , men vad tränar vi för? Jag har varit där i två . Arbetssökande i sysselsättningsfasen har ingen rätt till semester. Däremot kan man bli beviljad tillfälligt uppehåll och fortfarande behålla sitt . Efter två veckors arbetsträning stängde bruket för semester.


Då passade jag på att gå en truckutbildning och kurs om säkra lyft. Familjen Lindahl från Nora är i Thailand på semester i lugn och ro. Arbetsträning sker inom många branscher och är tänkt att leda till jobb. De tycker att jag ska arbetsträna under min semester och naturligtvis får jag inget extra för att jag arbetstränar , ingen milersättning eller nåt. Det rör sig inte om en praktik utan om arbetsträning medan . Hurra, det har fixat sig med arbetsträning ! Detta innebär att jag får semester i år!


Hur följer företaget upp korttidsfrånvaro (sjukfrånvaro, kompensationsledighet, oplanerad semester ) och hur uppmärksammar ni . Om du håller semester blir det redan inom några månader svårare att få jobb.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Obs! Endast bloggmedlemmar kan kommentera.

Populära inlägg